Excalibur Twinstrike testování a recenze

Excalibur Twinstrike testování a recenze

Excalibur TwinStrike Tac2 – Dvojitý zásah

Do redakčního testu se nám podařilo díky Františkovi Cermanovi z www.kuse.cz získat několik skutečně zajímavých kuší tohoto výrobce a postupně vám je představíme a otestujeme všechny. Po základním, startovním modelu MagAir SMU a velice vyváženém kompletu ve střední cenové kategorii Micro 360 SMU BUC se nám dostala do rukou kuše z vyšší třídy Excaliburů a to model TwinStrike Tac2.

Twin Strike není v portfoliu kuší Excalibur nejvýkonnější, nejrychlejší, nemá nejvyšší sílu nátahu. Má ale to, co nemá žádná produkční kuše na trhu. Možnost vystřelit dvakrát v rychlém sledu za sebou bez nutnosti opětovného nátahu.

Jaká je tato jedinečná koncepce kuše, k čemu je dobrá, jaké má využití, je stejně přesná a trvanlivá jako ostatní kuše Excalibur?
To jsou otázky, na které naleznete odpovědi v testu níže.

Myšlenka kuše s více rameny je velice stará a stejně jako u opakovací kuše bychom hledali její původ v Číně. Kuše s více rameny se používaly v období dynastií Tang a Song (960 – 1279) v podobě těžkých strojů chránící hradby. Verze Xiao He Chan Nu se dvěma lučišti:

Nebo San Gong Nu se třemi lučišti, kterou si můžete prohlédnout níže:

Více lučišť zde pomáhalo při stejných rozměrech zvýšit sílu nebo i délku nátahu při zachování rozumných rozměrů a nízké váhy. Vždy ale vícelučišťové kuše vystřelovaly jen jednu střelu. Stejně tak dva páry spřažených, nad sebou umístěných paralelních lučišť z lehké slitiny spojených kladkami používalo v polovině devadesátých let jihoafrické kladkové Crisbow Quadro 2000. Technicky velice zvláštní a neotřelá, ale ve své době moderní kuše tak zdvojením lučišť výrazně navýšila výkon oproti reflexním verzím s jedním lučištěm. Stejně jako u středověkých čínských multilučišťových kuší bylo schopno vystřelit na jeden nátah pouze jednu střelu.

Možnost vystřelit dvě střely po sobě bez nutnosti opětovně natahovat je myšlenka lákavá. Navíc při minimálním nárůstu hmotnosti nebo rozměrů samotné kuše.
Jako malému klukovi mi utkvěla v hlavě taková kuše z pěkného fantasy filmu z osmdesátých let Lady Hawk (Jestřábí žena) s Rutgerem Hauerem a Michelle Pfeifferovou. Hlavní hrdina Etienne of Navarre, má právě takovou dvourannou kuši. 

První zvěsti o revoluční kuši od Excaliburu začaly prosakovat na veřejnost již na podzim 2020 před výstavou ATA 2021. Nadšenci se předháněli v nápadech, co tak revolučního přinese Excalibur, zda nový typ reflexních ramen, nebo kombinovaná reflexní ramena a kladky jako u luků Oneida,… Všechny odhady a predikce byly liché.

Excalibur představil TwinStrike, kuši se dvěma lučišti nad sebou, první produkční kuši schopnou vystřelit dvě střely po sobě bez nutnosti opakovaného nátahu.
Pro většinu střelců to byl šok, spoustu z nich kuši odsoudila nebo si z ní  utahovalo, vznikaly obrázky, kdy měla kuše tři, čtyři a více lučišť :). Řešilo se, k čemu je to dobré, kam až takový vývoj půjde, kde se to zastaví, a že jak výrobce, tak uživatelé takové zvrácenosti půjdou do pekla. 

Reálně všechny tyto spekulace jen nahrály zájmu o nový produkt a výrobce přišel v roce 2022 společně s MagAir s verzí TwinStrike Tac2, která má oproti původnímu konceptu TwinStrike o 0,5“ kratší nátahovou délku, menší nátahovou sílu, o 20 fps nižší rychlost (nyní 340 fps), je mírně kratší, lehčí, má jednodušší pažbu a je levnější. A právě tuto verzi Tac2 v černém provedení jsme podrobili našemu testu.

Sestavení

Kuši jsme složili přímo u Františka Cermana na prodejně a na moji žádost byla vybavena jím vyráběnými custom tětivami. Sesadit TwinStrike je podobně snadné jako jsme zvyklí u většiny modelů Excalibur. U TwinStrike jde o dotažení čtyř šroubů z přední strany kuše, kterými spojíte hlavu s railem. Následně osadíte optiku, naleznete její ideální polohu a dotáhnete jí na R.I.S. liště. To je celé, můžete jít nastřelovat.  Za jednoduchost, rychlost a  pěkně vymyšlený detail sesazení +1

Dle šikovnosti Vám vybalení a složení kuše nezabere více než 15-20 minut času.
Stejně tak snadné a rychlé bylo nastřelení optiky, které nezabralo více než 15 minut. +1

Neosazoval jsme pouze držák šípů a nepoužíval kličkový natahovák EXT Charger, které jsou součástí kompletu, ale já je nepoužívám.

Vzhled

Vzhled Excaliburu je zároveň i trade mark značky.
A i na TwinStrike poznáte, že je to Excalibur každým coulem.

I přesto, že se výrobci podařilo nacpat do takto malého balení dvojnásobek (dva páry ramen, dva páry tlumičů tětivy, dva raily pod sebou, dva spoušťové mechanismy), kuše působí stále lehkým a elegantním dojmem, není nijak nafouklá, bachratá. Z některého úhlu, kdy se ramena a tětivy překrývají byste jej snadno zaměnili za klasické Micro.

Je to dáno třeba vlastním typem ramen pro TwinStrike, která jsou nižší a mají po celé své délce stejně vysoký profil. Nebo railem, který je jen mírně vyšší než standardní Micro (Matrix/Bulldog) a chytře využívá jinak „hluchý“ prostor railu pro „hlaveň“ vedení spodního šípu. Nebo lehkou pažbou pro TwinStrike skeletonového typu s výrazným odlehčením v zadní části a pěknou černo-šedou barevnou kombinací. Beze změny jsou i rozměry oproti malé řadě Micro a nejzajímavější je pak minimální nárůst samotné hmotnosti kuše. Holá kuše bez příslušenství váží necelých 3,5 kg! Za skvělé skloubení dost protichůdných požadavků a zachování tradičního jednoduchého vzhledu, skvělé ergonomie a nízké hmotnosti palec nahoru! +1

TwinStrike je tedy svébytná konstrukce co se hlavy, railu, pažby týče, která ale technologicky i opticky perfektně zapadá do portfolia Excalibur. Hlava je v tomto případě mírně složitější, duralový, CNC frézovaný prvek. Jak bylo zmíněno výše, u TwinStrike je spojena 4 šrouby s duralovým dvoupatrovým railem. Jde o dva čtvercové profily na sebou, tvořící obdélníkový průřez, jenž kopíruje obdélníkový profil navazujícího railu. Dvě plochá zesílení nad sebou pak připomínají otočená delta křídla moderních stíhacích letounů. V každém profilu je výřez ve tvaru trojcípé hvězdice s úhlem 120 stupňů, do kterého zasouváte jako do předovky jednotlivé šípy. Zasunutí je tak přesné a správné založení šípu je slyšet drobným cvaknutím končíku Rhino nock na záchytu.

Hlava je osazena standardním nášlapným třmenem, zde bez jakéhokoli měkčení a tlumení. První z věcí, kterou tedy můžete vylepšit, aby se nášlap neodřel, neklouzal a nátah byl tišší. 0 Stejně jako všechny nové verze Micro s hlavou s centrálním šroubem zpředu nemá ani TwinStrike tlumiče ramen AirBrakes. Na ramenech nenajdeme ani jiné dodatečné tlumiče vibrací a hluku. Další z možností, jak kuši udělat tišší nebo zvýšit její životnost. Nabídka tlumících prvků, ať již od Excaliburu nebo aftermarket jako Bowjax, Sims a dalších je nepřeberná. Hlava nese dva páry tlumičů dorazu tětivy, ty jsou rozměrné a tlumí velice dobře. Čas od času je dobré jejich gumové polštářky pootočit, aby tětiva nenarážela do stejného místa. Výrazně tak zvýšíte jejich životnost +1  Pokud bych používal kuši na lov, přivítal bych navíc RIS lišty na spodní části railu pro osazení příslušenství.

Na hlavu navazuje již zmínění rail z dobře známého taženého duralového profilu obdélníkového průřezu. Zde je však jinak nevyužitý prostor těla railu využit pro spodní rail, „hlaveň“ druhého šípu. Horní rail je tedy standardně otevřený a přítlak šípu zde zajišťuje plochý jazýček z ružné pérové oceli. Spodní rail je uzavřený a vedení šípu v railu zde vytváří plochý přítlak z pérové oceli ve tvaru bříška písmene „D“. Jednoduché, chytré a funkční řešení. +1

Jinak stejně jako u hlavy je kvalita použitých materiálů, jejich opracování i povrch perfektní. +1

Pažba je, stejně jako ramena vyvedena v matně černé barvě. Výhodou je, že se takový povrch neleskne, nejsou na něm vidět stopy po otiscích prstů, neklouže a je příjemný na úchop. Navíc je pažba v místě předpažbí, gripu úchopu a lícnice bohatě měkčena příjemným pogumováním. Na předpažbí zdrsněném příčnými drážkami, na gripu pistolové pažbičky pak pěkným vybráním pro prsty. +1

Součástí předpažbí je mohutná ochrana prstů proti jejich vniknutí do dráhy tětivy +1

Rámeček, lučík kryjící dvě spouště za sebou je nyní delší a poskytuje dostatek místa pro ovládání obou kohoutků spouště i v rukavicích. Navíc opticky prodlužuje o něco vyšší stavbu kuše a dodává jí dynamičtější vzhled, stejně jako tvarování zadní části pažby. Ta je hrbatější jen ve své horní části, kde je hluboký žlábek pro lankový natahovák. Ten používáte pro natažení obou lučišť. Nejprve spodního a pak horního. Po natažení pak obě tětivy na záchytu pojistíte pojistkou umístěnou netradičně na straně pažby. Velice dobře jí odjistíte palcem ruky. Stejně tak dobře dosažitelný je vaším ukázováčkem přední kohoutek spouště, pro zmáčknutí zadního kohoutku je potřeba prst mírně skrčit, ale místa pro pohyb prstu je mezi spouštěmi dostatek a přesunutí prstu zabere jen několik desetin vteřiny. Pojistka je oboustranná a stejně jako lícnice a celá pažba, potažmo kuše je vhodná jak pro praváky, tak pro leváky. +1

Zadní část pažby je uzpůsobena pro nasazení externího kličkového nátahového systému Excalibur EXT Charger. Já jsem jej nepoužíval a natahoval jsem lankovým natahovákem. +1

Pažba je tedy ve výsledku pohledná, dobře padnoucí do ruky, je příjemná na dotyk, pevná, odolná, nic nechrastí, nevrže, nemá se co povolit.

A stejně jako všechny Excalibury padne TwinStrike napoprvé do ruky úplně všem. Kdo by chtěl kuši upravovat, mohl by si navrhnout vyšší neo stavitelnou lícnici nebo upravit botku pažby s výraznějším vybráním pro rameno. Ale ani jedna z těchto věcí mi na TwinStrike nechyběla nebo mě při střelbě nijak nelimitovala.

A malá perlička. V zadní části spoušťového mechanismu nad drážkou pro nátah je integrovaná vodováha. Za tenhle detail palec nahoru. +1

Spoušťový mechanismus je zdvojený, jde o dva záchytné mechanismy nad sebou. Jako u všech Excaliburů se záchytem tětivy shora, dnes už legendární, stojící značnou měrou za přesností kuší Excalibur.  +1

U TwinStrike ovládá přední spoušť horní lučiště a zadní spoušť pak spodní lučiště.
Chod je krátký, rychlý, přesný, bez jakéhokoliv namáčknutí nebo propadu. Odpor spouští je rozdílný, kdy přední spouští s mírně vyšším odporem 6,5 lb tedy 2948 gramu, zatímco zadní jde mírně lehčeji s odporem 4,5 lb tedy 2041 gramu. Obě hodnoty byly naměřeny opakovaně a byly velmi konzistentní. +1

Kuše je vybavena integrovaným ADF (Ani Dry Fire) systémem proti výstřelu naprázdno bez šípu, který je přímo integrovaný ve spoušťovém mechanismu Ceasefire. Pro něj jsou pak vyvinuty končíky Rhino nock, se kterými funguje.

Po správném zasunutí a doražení šípu se ozve mírné cvaknutí, ohlašující správné založení šípu a deaktivaci ADF. Teprve potom společně s následným odjištěním mechanické pojistky je možné vystřelit. Za mě jednoznačně palec nahoru za takto pěkně řešený systém a další zvýšení bezpečnosti uživatelů. +1

Jinak samotná lišta pro osazení montáže optiky je pevná, bytelná a patří k dalším silným stránkám, které dělají Excalibur přesným a spolehlivým. +1


Pokud mohu doporučit, zakápněte její šroubky pojistným lepidlem na závity například od Loctite a označte si jejich hlavičky ryskami. Budete mít jistotu, že se vám nic nepovolí, ani při osazení velké a těžké optiky, ani při častém střílení. +1

Na kompletu je použitá lepší tovární optika Excalibur TACT 100. Jedná se o vyšší třídu kušohledu Excalibur s desetibodovou multiosnovou (devět teček na 100 yardů, 10 bod představuje spodní část kříže cca 110 yardů) dovolující střílet do vzdálenosti na hranici 100 metrů (110 yardů). Nastavení přiblížení 1,5-5 x je namísto násobku přiblížení cejchováno rychlostí ve fps od 300 do 450 fps. Pokud má tedy Twin Strike TAC2 rychlost kolem 340 fps, nastavím kroužek optiky na 340-345 fps. Nastřelím hlavní kříž na 20 metrů (yardů) a ostatní piny budou sedět na 30, 40, 50 až 100 metrů (yardů). Při této rychlosti odpovídá přiblížení cca 3 násobku.

I s tímto přiblížením se nechá pohodlně střílet na 50 metrů. Jen drobnější cíle na maximálních vzdálenostech jsou hůře čitelné a více unavují oko. Navíc na černém středu vzduchovkového terčíku byly drobné kroužky jednotlivých pinů velmi špatně čitelné a mizely. Možnost byla využít podsvícení optiky. Ale i tak nebyla čitelnost perfektní. Rozhodl jsem se nakreslit 10 mm červené body na bílá pole terčíků a zaměřování bylo snadné, přesné a nebylo únavné. Přeci jen jde o loveckou optiku, která není určená na terčové střílení. Malé přiblížení je pro začínající střelce výhodou, obraz je stabilnější, mozek není přetížen chvěním a střelba probíhá klidněji a jistěji.

 

Stejně jako u jiných kušohledů Excalibur je obraz překvapivě čistý v celém zorném poli, bez jakýchkoliv chyb, mlžení nebo okrajů. Navíc má překvapivě dobrou světelnost. Výhodou je krátký eye relief a jeho velký rozsah, střelec tedy snadno zaujme správnou pozici za optikou. Stejně tak není nutná korekce paralaxy v celém rozsahu vzdáleností jako u velkých optik. TACT 100 je v základu vybaven odklápěcími krytkami obou čoček. Tato optika v setu ode mě dostává palec nahoru. +1

Jednou za čas zkontrolujte dotažení šroubů samotné optiky.

Jak jsem zmínil výše, tětivy jsem použil custom vyráběné přímo Františkem Cermanem. Patří k tomu nejlepšímu co můžete sehnat a během střílení se neobjevil sebemenší problém. V novém roce plánujeme velký dlouhodobý test tětiv jednotlivých výrobců. Budete tedy moci porovnat cenu, životnost a celkový poměr užitné hodnoty. Já tvrdím, že se taková investice vždy vyplatí. +1 

A posledním plus kompletu je čtveřice kvalitních karbonových šípů Black Eagle Excalibur Quill v délce 16,5“, celkovou váhou 360 grs, hliníkovým inzertem a terčovým100 grs hrotem, 2“ letkami Blazer a plochým hliníkovým končíkem Excalibur typu Rhino. +1

Technické údaje udávané výrobcem:

Rozměry

32,125 x 25,2 x  (inch)

Délka

32,125 (inch) včetně nášlapného třmenu

Šířka

25,2 (inch)

Váha

7,5 lb / 9,6 lb

Délka nátahu

9,6 (inch)

Nátahová síla

270 (lb)

Rychlost 350 grs šípu

340 (fps)

Kinetická energie

122 (joule)

 

Hodnoty naměřené při testování:

 

Rychlost 357,0 grs šípu

345 (-5) (fps)

Kinetická energie

124,4 (joule)

Rychlost 382,0 grs šípu (fps)

334 (-5) (fps)

Kinetická energie

124,6 (joule)

Hlučnost (dB) (382 gr )Ø

 81 horní, 83 spodní

Soustřel 3 šípů na 25 metrů s oporou Ø

 10,5 (mm)

Soustřel 3 šípů na 50 metrů s oporou Ø

 29 (mm)

Odpor spouště Ø

 6,5 (lb)  2948 (gramů) přední, horní

 4,5 (lb)  2041 (gramů) zadní, spodní

Střelba

TwinStrike bych doporučil především mužům, zejména, pokud budou natahovat lankovým natahovákem. Výrobcem udávaná síla nátahu 270 lb bude v reálu zase o něco vyšší, předpokládám kolem 300-320lb.

Pocitově jde spodní rameno natáhnout lehčeji než horní. Nikdo z mých kamarádů, kteří s kuší stříleli, ale neměli problém kuši natáhnout.

Pro ostatní je tu externí kličkový natahovák Excalibur EXT Charger.
Nátah pak provedete pouze s vynaložením 12 lb síly. Nutno podotknout, že nátah se tak časově výrazně prodlouží, na dvou lučištích dvojnásob. Dobré zejména na lov, kdy natáhnete a čekáte. Na hobby střelbu nebo trénink to opravdu nebude.

Střelbu s oporou na 25 a 50 metrů jsem prováděl vsedě, ze střelecké stolice Caldwell Matrix. Celkem 2 série po 3 ranách pro horní rameno a 2 série po 3 ranách pro spodní rameno na 25 metrů. Posléze 3 série po 3 ránách pro spodní lučiště a 3 série po 3 ránách pro horní lučiště na 50 metrů.

Vzhledem k možnosti destrukce, jsem nakonec testoval s mými soutěžními šípy Black Eagle Excalibur Proflight, tedy nejvyšší třídou šípů dodávaných pro Excalibur. Šípy vyselektované do série, sice již použité, s mírně pocuchanými letkami, ale chodící excelentně, což se projevilo i na výsledcích soustřelů.

Pro horní lučiště jsem použil šíp označený „1“, pro spodní pak s označením „2“. Po třech a třech ranách jsem změřil rozptyl šípů, v tomto případě největší rozteč opsané kružnice. Měřeno posuvkou v mm.

Zaznamenal jsem nejlepší výsledek (8 mm na 25 metrů! a 25 mm na 50 metrů!) a nejhorší výsledek (13 mm na 25 metrů! a 36 mm na 50 metrů) a následný průměr ze všech soustřelů (10,5 mm na 25 metrů, 29 mm na 50 metrů). To jsou špičkové hodnoty (na 25 metrů zatím nejmenší soustřel mezi testovanými kušemi) a kuše je schopna střílet stejně přesně, jako jakýkoliv jiný Excalibur.

Nejlepší série třech ran na 25 metrů, série třech ran na 50 metrů pro horní lučistě

Na 25 metrů chodí šípy cca 0,5“ (12,7 mm) pod sebe…

Střelba z ruky je jako u všech Excaliburů instinktivní, příjemná a přesná.

Rychlé osvojení tak snadno zvládne drtivá většina střelců. Střelba je zábavná a s dvourannou koncepcí můžete vymýšlet různé zajímavé střelecké scénáře. Dvě rány na ten samý cíl, dvě rány, každá na jiný cíl, každá na jinak vzdálený cíl, střelba na rychlost,… Při střelbě na stejný cíl se při troše cviku nechají oba šípy vystřelit do půl vteřiny.

Při střelbě na 20 metrů z ruky zasahovali všichni zkušební hobby střelci snadno 8 cm terčík oběma ranami. Některé zásahy byly dokonce parádní, střílení bavilo a užili jsme si spoustu dobré zábavy.

Manželka Adéla s TwinStrike Tac 2

a její zásahy na 20 metrů volně z ruky

Kamarád Dan na 20 metrů volně z ruky

a jeho zásahy

Měření

Na měření rychlosti jsem použil hradla Caldwell Ballistic Precision.

Dle měření s jinými hradly máme zkušenost, že Caldwell proměřují zhruba o 5 fps více. Proto tedy naměřený údaj – 5 fps v závorce.

Šípy použité pro měření byly moje soutěžní BE Excalibur Proflight 16,5“ 357,0 gr, BE Excalibur Proflight 16,5“ 382,0 gr.

Hluk jsem měřil hlukoměrem Steinberg Systems SBS-SM-130C.
Průměr ze všech měření byl pak 81 dBa pro horní lučiště a 83 dBa pro spodní lučiště. Tedy velice slušné hodnoty na půl cesty mezi slabším MagAir a silnějším Micro 360.
Teplota 24°C, vlhkost 60%, vítr věší než 14 km/h. 1 metr vedle kuše v úrovni ramen, mikrofonem směřujícím ke kuši. Opět 5 pokusů pro každé lučiště. Zaznamenán nejvyšší a nejnižší výsledek a průměr ze všech měření

Odpor spouště jsem měřil váhou odporu spouště Trigger Pull Scale, opět 5 pokusů pro každé z lučišť, zaznamenán nejvyšší a nejnižší výsledek, průměr ze všech měření (6,5 lb pro horní lučiště a 4,5 lb pro dolní lučiště).

Závěr

I přes prvotní nedůvěru a pochybnosti zákazníků, vytvořil TwinStrike svojí koncepcí vlastní, svébytnou kategorii dvouranné kuše, která nemá ve světě obdoby.
Verze TAC2 je dokonce její další evolucí.

Twin Strike splňuje to, co jakýkoliv jiný Excalibur – je jednoduchý, spolehlivý, má dlouhou životnost, jeho servis je jednoduchý a finančně nenáročný a je neskutečně přesný. A to ať už střílíte horním či spodním lučištěm. Přidejte navíc nejlepší záruční servis Excalibur a máte velice zajímavou kuši.

Zajímavou kuši pro zábavné odpoledne s kamarády, zajímavou kuši pro vlastní trénink střeleckých dovedností. Ideální kuši pro lov, prepping nebo obranu domu. Dvě je více než jedna a jsou situace, kdy toto může rozhodnout vše. Zda ulovíte nebo odejdete s prázdnou, zda po poškození ramene kuše odpískáte celý lov nebo můžete dál pokračovat, situace kdy první ranou minete a jde Vám o život a druhou ranou si jej můžete zachránit. Teprve potom plně doceníte takovou koncepci.

Stejný počet vystřelených ran, poloviční opotřebení ramen a tětivy.

Stejné opotřebení, ale dvojnásobný počet ran.

Jeden uživatel uvede deset důvodů proč je dvouranná kuše zbytečná,

stejně tak jsem schopen uvést desítky důvodů, proč je naopak žádoucí.

Jde o úhel pohledu a určení priorit k čemu bude daná zbraň sloužit.

Ačkoliv sám nemám pro takovou kuši momentálně využití, umím si jí doma představit. Jednou za čas zastřílet s kamarády nějakou zajímavou soutěž na zahradě, sem tam si procvičit svoje střelecké schopnosti. Stejně jako broková dvojka nebo kozlice může velice dobře posloužit k obraně domu. Už samotný vzhled je skutečně impozantní.

Takže ano, TwinStrike si mě za několik týdnů testování skutečně získal. Doporučuji všem vyzkoušet!

Testovaný TwinStrike TAC2 byl i za bezkonkurenční cenu na českém trhu a to za velice zajímavých 33 500,- Kč vč. DPH. To je cena srovnatelná s USA a Kanadou a na míle vzdálená ostatním prodejcům.

Pro více info zde

 

https://www.kuse.cz/p/excalibur-twinstrike-tac2-black-set-s-optikou-tact-100

 

 

 

+ jednoduché složení

+ jednoduchost

+ skvělé zpracování

+ vzhled

+ nízká hmotnost

+ stabilita a vyvážení

+ spoušťový mechanismus

+ dobrá optika

+ skvělá přesnost

+ snadnost servisu a oprav

+ cena náhradních dílů

+ reklamační servis Excalibur a péče o zákazníka

+ možnost vystřelit dvě rány v rychlém sledu za sebou

+ možnost střílet dál i s jedním poškozeným lučištěm, ramenem, tětivou

+ poloviční opotřebení komponent

+ dvojnásobná zábava :)

 

- mírně vyšší nátahová síla

- mírně vyšší cenová hladina

Celkové hodnocení                        90/100

Poděkování patří Františku Cermanovi z www.kuse.cz za ochotu při zapůjčení kuše, komunikaci a informace a Vladimíru Lazarevovi a www.vybaven.cz za publikování a pomoc

Zdroje fotografií

www.kuse.cz

https://excaliburcrossbow.com

https://thehorizontalzone.net/excalibur-assassin-400-td-review/

https://www.ezflipmags.com/Publications/ArrowTrade_Magazine/64/#p=71

http://www.crossbowmen.com/index.htm.excalibur.html

archiv autora

                                                                 

                                                                                Daniel Mrázek