Man Kung XB 23 Anaconda testování a recenze

Man Kung XB 23 Anaconda testování a recenze

Značka Man Kung pochází z východoasijského Taiwanu.

První kuše pod značkou Man Kung byly postavena v roce 1988 a jednalo se o kuše podle předloh západních modelů. Protože se dnes budeme věnovat reflexním kuším. Zůstaneme u předloh i současné produkce reflexních typů. Prvními modely byly modely MK-80A4AL (prodává se dodnes), MK-150A1H a MK-250A1W.Man Kung MK-80A4AL je malá reflexní pistolová kuše (inspirována pistolovou kuší Barnett Comando Pistol), která je vhodná pro hoby střelbu v prostorech do 15 metrů.  Výhodou MK-80A4AL je pákový napínací mechanismus, který zlomením páky a jejím následným vrácením napne kuši s minimem úsilí. Kuše je vybavena pojistkou a nastavitelným hledím, dodává se se 3 šipkami. Pro svůj vzhled při zlomení je na trzích často označována jako „Cobra“. Hliníkové šasi, sklolaminátové lučiště.

Nátahová síla: 80 LBS

Rychlost: 160 FPS - 49 m/s

Přesnost do 15 metrů

Hmotnost: 898 gramů

Délka: 50,8 cm

Šířka: 41,9 cm

Následovala dospělá reflexní kuše Man Kung MK-150 a její varianta MK-150 A1H (vybavena pouze pistolovou pažbičkou). V kuši je opět vidět inspirace prověřenou a spolehlivou kuší Barnett Panzer 2 a jeho verzemi. Kuše byly vybaveny nastavitelným mechanickým hledím, automatickou pojistkou, nášlapný třmen byl sklopný, aby kuše zabírala co nejméně místa. Za třmen se mohl připevnit toulec na šípy. Standardně se ke kuši dodávaly 2 šípy.

Hliníkové šasi, sklolaminátové lučiště.

Nátahová síla: 150 LBS

Rychlost: 210 FPS - 64 m/s

Přesnost až 45 metrů

Hmotnost: 1896 gramů

Délka: 67,3 cm

Šířka: 66,0 cm

V současné době má Man Kung ve svém výrobním portfoliu na 35 modelů. Částečně jde o evoluce starších modelů, částí o zcela nové typy.Právě jako nástupce prvotního jednoduchého reflexního typu Man Kung MK-150 vznikla řada nových, lehkých reflexních kuší vlastní konstrukce.Například typy Man Kung MK-XB21BK Rip Claw, Man Kung MK-XB23 BK Anaconda, Man Kung MK-XB25BK Spectre, Man Kung MK-XB27BK Hound.

Man Kung MK-XB21BK Rip Claw

Nátahová síla: 175 LBS

Rychlost: 245 FPS - 75 m/s

Přesnost až 50 metrů

Hmotnost: 2250 gramů

Délka: 77,5 cm

Šířka: 66,0 cm

Hliníkové šasi, sklolaminátové lučiště

My jsme pro test zvolili zástupce v podobě Man Kung MK-XB 23 Anaconda. Podíváme se, jak si povede proti v minulosti testovaným začátečnickým reflexním kuším Ek Archery 1 Jaguar a Barnett Wildcat.

Nátahová síla: 175 LBS

Rychlost: 245 FPS - 75 m/s

Přesnost až 50 metrů

Hmotnost: 2350 gramů

Délka: 78,0 cm

Šířka: 66,0 cm

Hliníkové šasi, sklolaminátové lučiště

Sestavení

Kuše Vám přijde úhledně zabalená s veškerým příslušenstvím, nutným nářadím (imbusové klíče) a dle návodu jí složíte do 20 minut.

Návod by mohl být větší a přehlednější. Osadíte pouze třmen nášlapu a osadíte rameno/lučiště. Po vložení ramene do těla kuše je dobré hlavní šroub zakápnout pojistným lepidlem na závity, má jinak snahu se povolovat a je potřeba jej jednou za čas zkontrolovat. Nejvíce práce zabere pomocí stringeru nasazení tětivy. Dbejte, aby byla oka dobře nasazená na nákončích. Kuše přichází v základu s mechanickými mířidly. Ta jsou opravdu velice hrubá a nepřesná. My jsme v setu od www.kuše.cz dostali základní kušohled s pevným přiblížením 4 x 32 s multiosnovou. Na ní můžeme využít celkem 4 záměrné kříže a navíc jeden záměrný bod na blízko nad kříži a druhý záměrný bod na maximální vzdálenost pod kříži. Tedy celkem šest záměrných bodů. Osazení optiky na RIS lištu je rychlé, optika má značně velký rozsah eye-relief, takže správnou vzdálenost optiky od oka najdete velmi snadno. Dotáhnete dva šrouby, máte hotovo, můžete jít nastřelovat.

 

 

Velmi kladně hodnotím bohaté základní příslušenství ke kuši, včetně stringeru, lankového natahováku, držáku šípů, ramenního popruhu, mazání tětivy, optiky a 4 hliníkových šípů. Man Kung MK-23 XB je však vlastním novým návrhem Man Kung a měla by přinést několik výhod oproti starším konstrukcím jako byl MK-150.

Toto se například úplně nepovedlo výrobci Ek Archery u modelu Jaguar 2,

kdy jeho vlastní nová konstrukce Jaguar 2, nahrazující Jaguar 1, trpí řadou nemocí i špatných konstrukčních řešení. Například závit v oslabeném místě pod uložením ramene není úplně ideálním konstrukčním počinem...Fotografie prasklého Ek Archery Jaguar 2 mi dodal František Cerman z kuse.cz se slovy „vrtání v tomhle místě? To nepochopíš…Tak pojďme se podívat, jak je na tom Man Kkung MK-23 XB Anaconda.

Konstrukce:

Jde o jednoduchý jednodílný odlitek z hliníkové slitiny, do kterého se v přední části vloží jednodílné laminátové rameno a do zadní části vloží spoušťový mechanismus. Přidáte několik plastových dílů předpažbí a pažby a kuše je na světě. O moc jednodušeji už to skutečně nejde.

Hlava je v případě Anacondy dostatečně dimenzovaná a vyztužená. Tady se defekty dít nebudou. 

Hliníkové tělo má v přední části rozšíření, hlavu pro umístění ramene a osazení jednoduchého nášlapného třmenu „drátového“ typu, vyrobeného z ocelové kulatinky malého průměru. Jednoduché, lehké. Do budoucna by stálo za to, jej dát do bužírky nebo pogumovat proti odření, snížení hluku nebo zvýšení gripu při natahování na tvrdých površích. Třmen bohužel stojí jen na úzkém vybrání a je tím pádem vratký. Na opřenou kuši tedy pozor. Na tomto by mohl výrobce zapracovat, aby kuše stála na celé šíři třmenu. Rameno je laminátové o nátahové síle 175 lb. Již na jeho profilu je vidět, že je oproti 150 lb ramenům silnější.

Všesměrově orientovaná vlákna laminátu jsou obalena hrubou vrstvou barvy s popisy „Cross Bow“, která chrání rameno jak před okolními vlivy, odřením, poškozením, tak slouží jako ochrana střelce při delaminaci nebo prasknutí ramene. Rysky uprostřed ramene slouží pro vizuální kontrolu správného vycentrování ramene v uložení.  Rameno je uchyceno jedním centrálním šroubem z přední strany. Ten jej přes podložku v hlavě přitlačuje a drží ve správné poloze. Jednoduché, chytré řešení, tento šroub zakápněte lepidlem na závity nebo jej pravidelně kontrolujte, má tendenci se povolovat.

Tovární tětiva je černé barvy s červenou omotávkou středovky, opravdu silná a pevná, dobře utažená. Po více než 250 ranách se nepovoluje, nerozjíždí, nechlupatí. Mazal jsem přibližně po 10 ranách. Vzhledem k nižším nátahovým silám a rychlostem je taková tětiva schopna vydržet vysoké stovky, možná až tisíc ran.

Za cenu tětivy kolem 390,- Kč jde o perfektní poměr cena výkon.

Dostatečně hluboký žlábek vedení šípu pak pokračuje viditelně od hlavy až k samotnému záchytu. Tělo kuše je velmi štíhlé a samotný vodící rail je jen tak vysoký, aby pojal výše zmíněnou drážku vedení. Ve spodní části pak přechází lehkou konstrukcí ve tvaru příhradového nosníku sahajícího od hlavy až k záchytu spouště. Tím samotné tělo vyztužuje a vytváří prostor na osazení plastového předpažbí. Duralový rám pak přechází v šachtu pro spoušťový mechanismus a ve spodní části pak v otevřený kryt spouště. To je velice pěkný detail. Nejen, že je kryt velice pevný a snesl by to nejtěžší zacházení bez rizika poškození jazýčku spouště, tak díky jeho otevřenému tvaru v zadní části umožňuje snadnou dosažitelnost spouště a to i v silných rukavicích. To vnímám jako jedno ze zlepšení oproti starším konstrukcím. 

Kuše jako celek pak vypadá čistě, lehce a elegantně.

Předpažbí je samostatné, z plastového polymeru. Je opatřeno šikmými drážkami pro lepší úchop ve spodní části, které opticky dobře navazují na příhradovou konstrukci nad ním. Stejné odlehčení je i v jeho horní části, předpažbí je tak otevřené a můžeme vidět skrze něj. Případné nečistoty tak lze snadno vypláchnout ven. Křidélka ochrany prstů jsou dostatečně velká a za to palec nahoru. Další posun oproti starším typům. Zpracování odlitku rámu těla je v této třídě kuší perfektní.

Tovární tětiva je černé barvy s červenou omotávkou středovky, opravdu silná a pevná, dobře utažená. Po více než 250 ranách se nepovoluje, nerozjíždí, nechlupatí. Mazal jsem přibližně po 10 ranách. Vzhledem k nižším nátahovým silám a rychlostem je taková tětiva schopna vydržet vysoké stovky, možná až tisíc ran. Za cenu tětivy kolem 390,- Kč jde o perfektní poměr cena výkon. Dostatečně hluboký žlábek vedení šípu pak pokračuje viditelně od hlavy až k samotnému záchytu. Tělo kuše je velmi štíhlé a samotný vodící rail je jen tak vysoký, aby pojal výše zmíněnou drážku vedení. Ve spodní části pak přechází lehkou konstrukcí ve tvaru příhradového nosníku sahajícího od hlavy až k záchytu spouště. Tím samotné tělo vyztužuje a vytváří prostor na osazení plastového předpažbí. Duralový rám pak přechází v šachtu pro spoušťový mechanismus a ve spodní části pak v otevřený kryt spouště. To je velice pěkný detail. Nejen, že je kryt velice pevný a snesl by to nejtěžší zacházení bez rizika poškození jazýčku spouště, tak díky jeho otevřenému tvaru v zadní části umožňuje snadnou dosažitelnost spouště a to i v silných rukavicích. To vnímám jako jedno ze zlepšení oproti starším konstrukcím.

Kuše jako celek pak vypadá čistě, lehce a elegantně. V této části je k duralovému šasi uchycena zadní část pažby. Polymerová, ze stejného materiálu jako předpažbí. Je rámová, otevřená, jen v prostřední části má dvě vyztužení. V horní části je mírně zvýšená a vytváří tak jednoduchou nestavitelnou lícnici, v zadní části je zdrsnění pro jistější zapření do ramene. Tady není co vytknout.

Plast předpažbí i pažby je jednoduchý, jemně matně černý. Může působit levně. Na druhou stranu jsou díly čisté, bez otlaků forem, bez otřepů. Plast je příjemný na dotek, nestudí, je odolný vůči okolním vlivům a poškrábání. Matné provedení navíc zabraňuje odleskům. Stejně tak ergonomie kuše je velice dobrá a většina střelců snadno najde tu správnou polohu a úchop. Je vhodná jak pro praváky, tak pro leváky. Tvar, subtilnost i bohaté odlehčení těla kuše pak neumožňuje (nebo jen za cenu větších úprav) spodní ani boční osazení R.I.S. lišt pro příslušenství (bipod, svítilna, laser, naviják). Pro většinu střílení nebudou tyto věci potřeba, jdou vyřešit jinak, ale u nové konstrukce na ně už mohl být brán zřetel. Stejně tak není možné osadit na malou hlavu například vodováhu. Dobrá je léty prověřená spoušť a záchyt tětivy.

Jedná se o mechanismus zachycující tětivu zespoda. Ten se za více než 40 let od jeho uvedení nezměnil. Má výhodu jednoduchosti a automatického vystavení pojistky. Což jej činí velmi vhodným zejména pro začínající střelce. U Anacondy je pak další výhodou ADF systém proti výstřelu naprázdno. Jde o jednoduchý, ale účinný mechanismus, kdy zasunutím šípu zvedáte plošku pojistky a tím umožňujete odjistit a střílet. Bez šípu tedy nevystřelíte. Za mě tedy další velké plus pro tuto novější konstrukci.

Malou nevýhodou můře být relativní subtilnost spoušťového mechanismu, kdy nátahová síla 175 lb na jeho záchytu je asi i silou, která by neměla být překračována a je z konstrukčního hlediska na své hraně pro rozumnou spolehlivost. Stejně tak množství úprav spouště je omezenější než například u spoušťových mechanismů Excalibur, kde se navíc dodávají i celé aftermarket laděné spouště od Triggertech.

Koncepce záchytu tětivy zespodu má ještě jednu malinkou slabinu, kterou asi většina střelců nepostřehne. Při vypuštění se tětiva pohybuje vpřed a mírně nahoru a má tendenci šíp v zadní části přizvednout. I když je šíp přitlačován přítlakem, jsou to drobné nuance, které se mohou při opravdu přesném střílení projevit. Proto je třeba legendární záchyt Excalibur shora přesnější. U něj se při vypuštění shora tětiva pohybuje vpřed a tlačí dolu na rail a ještě jistěji tak vede šíp. Jazýček spouště je dobře tvarovaný a má optimální vzdálenost od úchopu pro správnou pozici prstu na něm. Odpor spouště je pak s průměrnou hodnotou 2858 gramů. 

Zde je detail stupnice naklopení v zadní části. Naklopil jsem náklop jen mírně (3 kliky) a posléze natvrdo dotáhl. Zbytek nastavení vzdáleností pro šíp 355 grainu jsem provedl v optice tak, že sedí vrchní bod na 10 metrů, hlavní kříž na 20 metrů, druhý kříž na 25 metrů, třetí 30 metrů, čtvrtý 35 metrů a nejspodnější bod pak 40 metrů. Takže naprosto perfektně obsažená osnova. Přítlak šípu je řešen klasickým plochým přítlačným jazýčkem z pérové oceli. Jednoduché, prověřené a spolehlivé řešení. Zde jej výrobce na konci opatřil i pogumováním bužírkou pro snížení otěru a poškrábání povrchu šípů. 

Novinkou je také jednoduchý, byť trochu hrubý náklop lišty osazení optiky. Má ovládání z obou stran kuše, takže je vhodný pro leváky i praváky. Ocejchování zdvihu je pouze v zadní části a bohužel ukazuje jen velmi zhruba jak moc je lišta naklopená, ale o žádném přesnějším cejchování nemůže být řeč. Není zde ani místo, kam by to šlo popsat. Pružinka náklopu je relativně slabá a náklop samotný vykazuje vůle v uložení. Proto bude vhodný zejména pro lehčí optiky. Ideálně otevřené nebo tubusové kolimátory, kušohledy a malé puškohledy. Náklop byl při seznamování se s Anacondou asi i zdrojem mých největších starostí. Pokud je šroub vedoucí skrze RIS lištu uložení optiky do náklopu povolený, lze náklopem snadno pohybovat, ale celý vršek lišty i s optikou vykazuje vůle kolem jednoho milimetru jak nalevo, tak napravo od podélné osy railu. S takovýmto nastavením není možné docílit dobré přesnosti. Řešením je tedy lištu sklopit jen mírně (2-3 kliknutí) v přední části tak, aby byla kuše schopna obsáhnout nejčastější vzdálenosti 10-40 metrů, pak natvrdo dotáhnout šroub tak, že se náklop natvrdo zaaretuje.

Až posléze osadit optiku a na ní pomocí klikání nastřelit jednotlivé vzdálenosti. Tím je uložení optiky stabilní a pevné, bez jakýchkoliv vůlí. Bylo s tím docela dost hraní, pro danou váhu šípu najít ideální pozici náklopu a následně korigovat na optice. 

Přítlak šípu je řešen klasickým plochým přítlačným jazýčkem z pérové oceli. Jednoduché, prověřené a spolehlivé řešení. Zde jej výrobce na konci opatřil i pogumováním bužírkou pro snížení otěru a poškrábání povrchu šípů. Snad poslední a už trochu tradiční výtku zaslouží šípy. To už je u entry levných kuší na samostatné téma, množství dodávané ke kuši v setu je 4 ks. Bohužel levných duralových šípů 2219 v délce 16“ s celkovou hmotností 425 grs, s plastovým inzertem, 100 grs hrotem, 3“ letkami a plastovým končíkem halfmoon. Váhová tolerance mezi šípy je poměrně velká, zpracování průměrné, je dobré překontrolovat přední plastové inzerty i s hroty. Ano, řešením je takové inzerty zalepit, vybrat ze série lepší kusy a snažit se kuši nastřelit. Nicméně je dobré si uvědomit, že se jedná o nejlevnější šípy, v ceně 80,-Kč /ks, ocelový terčový hrot je v ceně. Střelcům bych doporučil přikoupit kvalitnější karbonové šípy. Pro vás všechny pak pořízení opravdu dobrých karbonových šípů.
Například Black Eagle Excalibur Diablo, Quill nebo opravdu skvělých Proflight. Kupte u prodejce alespoň 6 ks, v délce 16“, s hroty 100 - 125 grs budete na celkové váze 350 -375 grainů. Tuto hmotnost kuše v klidu schroustá, šíp bude dostatečně rychlý, a střelba přesnější.

Dvě zásadní rady při pořízení Anacondy:

- dotáhnout na tvrdo náklop a pak nastřelovata a jednotlivé vzdálenosti řešit pouze osnovou v optice.

- pořídit si ke kuši kvalitnější šípy (to platí pro většinu levných kuší pro začátečníky), které teprve plně rozvinou potenciál kuše a ta bude chodit dle vašich představ a střílení vás bude více bavit.

 Technické údaje udávané výrobcem:

Délka

33,00 (inch)

Váha

4,95 lb

Délka nátahu

10,5 (inch)

Nátahová síla

175 (lb)

Rychlost 350 grs šípu

245 (fps)

Kinetická energie

63 (joule)

 Hodnoty naměřené při testování:

Rychlost 355 grs šípu

241,0 (fps)

Kinetická energie

61,9 (joule)

Rychlost 413,2 grs šípu

226,0 (fps)

Kinetická energie (joule)

63,6 (joule)

Rychlost 481,4 grs šípu (fps)

213,0 (fps)

Kinetická energie

65,8  (joule)

Hlučnost (dB) (šíp 355 gr)

 71,6 (dB)

Soustřel 3 šípů na 25 metrů s oporou Ø

 21,0 (mm)

Soustřel 3 šípů na 50 metrů s oporou Ø

neměřeno

Odpor spouště Ø

 6,3 (lb)    2858 (gramů)

Měření a střelba

Zbývá tedy zamířit, odjistit a zmáčknout jazýček spouště, ta je dle měření váhou odporu spouště Trigger Pull Scale velmi konzistentní, ale s vyšším odporem. Po 8 pokusech, zaznamenán nejvyšší (6,6 lb) a nejnižší výsledek (5,5 lb), průměr ze všech měření (6,3 lb) tedy 2858 gramu. Tedy vyšší odpor, na který je potřeba si zvyknout. Pokud by výrobce spoušť mírně zjemnil, bude to pro celou kuši opět žádaný posun.

Man Kung XB-23 Anaconda vás hned na úvod překvapí ještě než vystřelíte svým snadným průběhem nátahu.

Kuše má psanou nátahovou sílu 175 liber a délku nátahu 10,5“ a díky otevřenému úhlu tětivy na záchytu je možné jí natahovat pouze rukama. Za přispění lankového natahováku je to až komicky snadné. Kuši jsemnechal natáhnout mojí prostřední dceru Františku (16 let), která po náročném silovém tréninku neměla sebemenší problém kuši natáhnout několikrát po sobě. Snažte se natahovat vždy lankovým natahovákem, natažení je vždy přesné a tětiva na záchytu perfektně vycentrovaná. Střílení tak bude přesnější. V tomto případě musím dát další kladný bod za velice pěkně provedený natahovák. Háčky jsou masivní, poctivé a mají osazení, které vede jistěji natahovák po railu a zabraňuje scvaknutí háčků k sobě.

Takže jí mohu vřele doporučit všem, ať již začínajícím střelcům, střelcům drobnější tělesné stavby, tak ženám i dívkám.

Příjemné je automatické zajištění pojistky proti výstřelu. Stejně tak ADF proti výstřelu naprádno bez šípu. Pro nováčky tedy zbývá hlídat správné založení šípu. Ten může být jak s končíkem typu halfmoon, tedy s vybráním, tak jak jej mají tovární šípy. Rozdílně barevná letka z trojice jde vždy směrem dolů tak, aby končík nasedal výřezem na tětivu. Stejně tak můžete použít jakýkoliv typ plochých končíků typu flat nock, Rhino nock, Omni nock a další. Reflexní konstrukce a otevřený úhel tětivy na záchytu umožňuje střílet širokou plejádu šípů. To je z dalších výhod takové konstrukce. Anaconda schroustá vše.

Další výhodou plochých končíků je nejen širší výběr vhodných šípů, ale i možnost založit šíp jakoukoliv letkou do žlábku. To přináší rychlejší obsluhu a snižuje možnost lidské chyby při založení. 

Samotná střelba je velice příjemná. Kuše je lehká, dobře se za ní poskládáte, spoušť je konzistentní, výstřel velmi příjemný, tichý a klidný. Při střelbě s oporou budete dosahovat perfektní přesnosti až do limitů optiky na 40 metrech.

Níže série 3 ran na 30 metrů s oporou a vstřelená poslední rána na 35 metrů s oporou

Při střelbě volně z ruky na mě byla Anaconda až příliš lehká. Předek tedy nebyl stabilní tak, jak bych si představoval nebo jsem zvyklý. Musíte být tedy velice stabilní, jinak budete po terči malovat a spoušť s vyšším odporem mačkat postupně a klidně nebo si budete rány strhávat.
Pokud si na kuši zvyknete a jste dobří střelci, jste schopni i vestoje z ruky opakovaně trefovat 8 cm kolečka na terčovnici na 10, 20, 25 i více metrů. To, že se nechá trefit pěkný zásah dokazuje moje odchodová rána (200. rána z této kuše celkově a 5 pokus na tuto vzdálenost) z ruky na 40 metrů.

Trocha opravdového soustředění, kontrola dýchání, postoje, náklonu kuše podle jejích ramen nebo osnovy v optice, trocha štěstí.
Ale když se takový zásah podaří, je to radost v nejčistší podobě.

Můžete zkusit všechny možné formáty papírových terčů nebo terče v podobě gumových 3D figur. Můžete střílet na zavěšený tenisový míček, jablko, dýni, meloun nebo terč v pomalém pohybu.

Můžete střílet s kamarády nebo rodinou vyřazováka od 5 metrů, po 2 metrových přídavcích až do vypadnutí posledního střelce na největší možné vzdálenosti. Invenci a zábavě se meze nekladou. Hlavně vždy opatrně a bezpečně. Přeci jen už v rukou držíte dospělou kuši.
Jen pro lepší představu, tohle je 18 mm dřevotřísková OSB deska ze vzdálenosti 20 metrů… Na 30 i 40 metrů je výsledek téměř totožný, energie šípové střely klesá jen velmi velmi pomalu

Pokud by měl někdo tuto kuši zájem použít na lov, samozřejmě tam, kde se to smí a je povoleno, doporučil bych kuši, vzhledem k její kinetické energii šípové střely pouze na menší zvěř velikosti králíka, zajíce, srnce.

A to na maximální vzdálenosti do 20-25 metrů. Vzhledem k nižší rychlosti kuše a reakčnímu času zvěře jde o mezní vzdálenost, aby byl zásah skutečně jistý. Američtí střelci se staršími typy reflexních Barnettů odlovili na vzdálenosti 20 metrů i větší zvěř jako jeleny nebo divoká prasata, ale berme tyto zásahy jako ty opravdu velmi povedené.

Níže přikládám tabulku energií šípových střel nutnou pro jisté a etické skolení dané zvěře.

Kinetická energie

Druh zvěře

Méně než 34 joule

Veverka, králík, zajíc, pernatá

Více než 34 joule

Srnec, muflon

Více než 54 joule

Prase divoké, medvěd černý

Více než 88 joule

Los, medvěd grizzly

Závěr

Man Kung MK-23 Anaconda tedy oproti starším konstrukcím přinesla několik zajímavých vylepšení (menší rozměry, nižší hmotnost, ještě nižší hlučnost, ADF, integrovaný náklop, pěkný detail ochrany spouště, žlábek natahováku, natahovák samotný,…) při zachování silných stránek svých předchůdců (jednoduchost, snadné složení, obsluhu i údržbu, nízké pořizovací i servisní náklady - tětiva 390,- Kč, náhradní rameno 1 200,- Kč, dostupnost náhradních dílů, přesnost,…).
I tak jsou na kuši místa, která by šla do budoucna vylepšit

(třmen nášlapu, chybějící RIS lišty pro příslušenství a vodováha, lépe, přesněji sestavený a ocejchovaný náklop, jemnější spoušť).
Anaconda je tedy další z řady zajímavých dospělých, výkonných kuší pro začínající střelce z kuší pro jejich úvod do světa kušostřelby.

Kuše ukázala, že umí střílet tiše a na kratší vzdálenosti i velice přesně a nezadá si s násobně dražšími kušemi. To, že stojí zlomek jejich ceny je další obrovské plus a je zohledněno i v konečném bodovém hodnocení.

Anaconda bude skvělou volbou pro všechny začínající střelce - dívky, kluky, ženy i muže. Myslím, že tato kuše jim pomůže nastartovat chuť do dalšího střílení a určitě je nezklame a neodradí. A to vše levně, spolehlivě a bezpečně.
Stejně tak by se nechala kuše doporučit pro hobby střílení na zahradě s rodinou či přáteli nebo pro levný a nenáročný trénink střeleckých návyků.

Uplatnění by mohla najít i jako zbraň pro obranu domácnosti nebo pro příznivce survival a preppingu. Výhodu spatřuji právě v minimálních rozměrech a hmotnosti, které nijak nezatíží evakuační zavazadlo a dobře poslouží jako obranná zbraň nebo lovecký nástroj. Výhodou pro takové použití je neskutečná jednoduchost, nenáročnost, dlouhá životnost tětivy a mechanických dílů, možnost natáhnou bez natahováku pouze holýma rukama. S použitím lankového natahováku je kuši schopen natáhnout téměř každý z rodiny či komunity a to i v ne zcela ideálním fyzickém stavu či plném zdraví, což jsou situace, které v těchto mezních situacích mohou nastat, a se kterými je v takových scénářích nutno počítat.

A v neposlední řadě možnost lovu tam, kde je to legální. Na kratší vzdálenosti a na menší zvěř, ať už pernatou, králíky, zajíce, srnce nebo menší divočáky, je to velmi účinný nástroj. Za takto nízkou cenu tedy kuše nabízí široké využití a velkou možnost dalších úprav právě podle vámi preferovaných záměrů.

Za mě tedy ideální kuše pro začátečníky, která by měla projít rukama všech, kteří chtějí začít střílet z kuše.

Pokud bych jí měl porovnat z doposavad testovanými kušemi v segmentu pro začínající střelce:

Ek Archery Jaguar 1 a Barnett Wildcat, a vypíchnout silné stránky jednotlivých kuší tak:

Man Kung MK-23 Anaconda – nejnižší hmotnost, nejmenší rozměry, nejnižší hlučnost, výborná přesnost, ADF

Ek Archery Jaguar 1 – nejnižší cena, dobrá přesnost, nízká hlučnost

Barnett Wildcat – nejvyšší výkon, zpracování, vzhled, ADF

Man Kung XB 23 Anaconda

 + jednoduché složení

+ jednoduchá a spolehlivá konstrukce

+ odolná konstrukce

+ solidní zpracování

+ vzhled

+ nízká hmotnost

+ malé rozměry

+ ergonomie a stabilita

+ pěkně řešený natahovák

+ snadnost nátahu

+ automatická pojistka

+ ADF

+ vynikající přesnost

+ nízká cena

- dodané čtyři nepříliš kvalitní šípy v balení

- nutnost dotáhnout náklop kvůli vůlím

- absence místa pro montáž R.I.S. lišt pro příslušenství

- absence vodováhy

Celkové hodnocení                        85/100

Poděkování patří Františku Cermanovi www.kuse.cz za zapůjčení kuše pro test.

Zdroje fotografií

https://www.mankungcrossbows.com/

www.kuse.cz

František Cerman

archiv autor  -  Daniel Mrázek