Proč ji církev označila za ďábelskou zbraň?

Autor článku: Václav Suchan, blesk.cz

Kuše je v posledních letech stále populárnějším sportovním náčiním. Jako každá zbraň se ale může stát nebezpečným nástrojem. Potvrzuje to zločin z britského Bushey, kde právě kuší usmrtil pachatel ženu (†61) a dvě dcery (†25, †28) sportovního komentátora BBC.

John Hunt je hlavním komentátorem dostihů v rádiu BBC. Podle britských médií to byl právě on, kdo v domě minulé úterý našel své blízké, kterým již nebylo pomoci. Vražednou zbraní měla být mimo jiné kuše v ruce expřítele jedné z dcer. Zadržen byl následující den.

Český zločin

Také v Česku se již vraždilo kuší. V roce 1994 pachatel zasáhl šípem do hlavy obchodníka s valutami. Následně ho hodil do jímky a zalil několika vrstvami betonu. Deset dní před promlčením policisté střelce v roce 2014 zadrželi a soud jej na 12 let poslal za mříže.

Zbraň ďábla

Kuše je po luku druhou nejstarší zbraní historie lidstva. V roce 1139 církev na svém koncilu zakázala její používání křesťanům v boji proti křesťanům. A byla nazvána ďábelskou zbraní, protože oproti šípům z luku způsobovala jistou smrt.

A současnost?

Do roku 2021 byla u nás kuše zařazena mezi mechanické zbraně kategorie D, jejich prodej byl omezen dovršením věku 18 let. Kuše nesměla být až na výjimky na veřejnosti viditelně nošena, ani se s ní nesmělo jakkoliv manipulovat. Toto se novelou z roku 2021 změnilo a omezení padla, přestože je to velice účinná, přitom tichá zbraň, kterou mají ve výzbroji i některé armády.

Tři typy

Kuše se dělí na reflexní, kladkové a pistolové. Tradiční reflexní kuše mají obloukovitě zakřivené rameno, na jehož každém konci je oblouk tzv. reflex. Ten ve finální fázi výstřelu urychlí šíp. Tyto kuše jsou přesnější a spolehlivější než kladkové. Přitom nabízejí srovnatelnou, nebo mnohdy i vyšší rychlost vystřeleného šípu. Kladkové mají benefit v tom, že natahování je ve finální fázi snažší. Ale například tětivu si na kladkové kuši střelec sám nevymění.

Pistolové kuše jsou menších rozměrů a natahují se menší silou, nejčastěji v nátahové síle 80 liber (40 kg). Je to v zásadě malý luk připevněný na těle kuše z lehkého kovu nebo kompozitu, přičemž je na místě držen ocelovou přítlačnou pružinou.

Spoušť a pojistky

Důležitou součástí kuše je spolehlivý spoušťový mechanismus, který na rozdíl od palných zbraní musí držet veškerou nátahovou sílu, přičemž musí mít přesný a hladký chod. „Kvůli bezpečnosti mají moderní kuše spoušť, která je vždy osazena pojistkou. Ale například špičkové kanadské kuše mají pojistky dvě; druhá pojistka střelci neumožní stisknout spoušť bez založeného šípu. To je velice důležité, protože výstřel bez založeného šípu může kuši zcela zničit,“ říká expert na tyto zbraně František Cerman z kuse.cz.

Síla nátahu a dostřel

Pistolová kuše mívá přesný dostřel do 20 metrů. U moderních reflexních nebo kladkových kuší lze přesně střílet do vzdálenosti 100 metrů; za bezpečnou loveckou ránu se považuje vzdálenost do 50 metrů. V současnosti nejvýkonnější sériově vyráběné kuše jsou schopné dostřelit až jeden kilometr! Nejsilnější kladkové kuše disponují nátahovou silou až 200 lb (100 kg), reflexní až 360 lb (180 kg). Takové kuše není střelec schopen natáhnout jen rukama. Proto výrobci ke svým kuším rovnou přikládají natahovací pomůcky. Ty mohou být klikové nebo lankové.

Současná česká legislativa nepovoluje používat u nás kuše pro lov, v USA, Kanadě a některých evropských zemích to ale možné je.

Závody

Kuše se v současnosti nejčastěji používají ke sportovní střelbě. Nejpopulárnější soutěžní disciplínou je střelba na 3D gumové figuríny zvířat v jejich životní velikosti i vzhledu. A to v přirozeném přírodním prostředí. Střelec s kuší obchází přibližně 30 pozic, na každé loví jednu figurínu. Ty jsou v různých vzdálenostech od střelce (6 až 54 m). Pro úspěšný zásah je podle Františka Cermana naprosto nezbytné umět dobře odhadnout vzdálenost cíle.

Na evropských či světových 3D šampionátech patří mezi nejúspěšnější střelce Češi! Střela vypálená ze špičkové sériově vyráběné sportovní kuše, například Excalibur Micro nebo Bulldog s nabíjecí silou 130 kg, letí rychlostí 139 m/s, což odpovídá 500 km/h!

Pistolové kuše lze pořídit už za 1500 Kč, kvalitní reflexní nebo kladkové modely se pohybují v ceně od 10 do 50 tisíc korun. Například Excalibur Micro Suppressor přijde na 25 000 Kč.

Materiály použité v konstrukci kuší se v průběhu let změnily; dřevo, rohovina a později ocel byly nahrazeny kompozity, plasty, duralem, karbonem a kevlarem, což přispívá k jejich nižší hmotnosti a vyšší výkonnosti.