Rádce

Jak při střelbě z kuše stát, jak mířit a jak spouštět?

Základním pravidlem je stát klidně a spouštět plynule. Kuši pevně držím a lehce ji tisknu do ramene. Před tím, než začnu tisknout spoušt, se radši ještě jednou podívám, zda nemám nějaký prst, zejména palec levé ruky /spouštím pravou rukou/ v dráze tětivy. Spouštění by mělo být velmi plynulé, výstřel by vás měl překvapit. Nikdo není tak pevný a stabilní, aby nedocházelo k pohybu mířidel po terči/cíli. Nenechte se tím vyvést z míry a plynule zvyšujte tlak na spoušt tak, aby se mířidla s cílem na terči pokud možno potkala, to znamená, že pokud mi kříž jede směrem na střed terče, lehce zvýším tlak na spoušt, aby výstřel vyšel pokud možno přesně v tom okamžiku, kdy můj záměrný kříž bude na středu terče.


Pravidla pro střelbu z kuše

První pravidlo zní: nikdy nevystřelit naprázdno, bez šípu - hrozí zničení lučiště kuše !

Druhé zásadní pravidlo zní - nikdy nestrkej prsty do dráhy tětivy u natažené kuše před a při výstřelu, zejména prsty té ruky, kterou držíte kuši...


Jaké používat šípy?

Zásadně používejte šípy určené pro daný typ kuše. Jsou to šípy, které si koupíte rovnou s kuší, nebo si můžete šípy koupit i jinde, ale pokud si pořídíte šípy z mojí nabídky, tak se vyhnete zbytečným problémům a předejdete poškození kuše.

V současnosti jednoznačně vychází nejlepší poměr cena/výkon u carbonových šípů. Každý výrobce kuší udává pro svoji kuši určitou minimální hmotnost šípu a tu je třeba dodržet! Energie uskladněná v nataženém lučišti je značná, a aby nedošlo k poškození lučiště, je potřeba ji předat šípu, a právě proto šíp musí mít onu minimální hmotnost. Pokud má šíp vzadu zářez na tětivu, musíte šíp vždy založit tak, aby tětiva zapadla do tohoto zářezu. U šípů www.kuse.cz jsou dvě letky oranžové a jedna letka žlutá. Žlutá letka patří směrem dolů, jedině tak zapadne tětiva do zářezu ! Pozor na to !!!